VIDEO – HÄR
Det råder idag en stor förvillelse vem kan man lita på egentligen? Vi måste gå till Guds ord och bli fast rotade lyssna till sund förkunnelse och be sanningens Ande om uppenbarelse och ljus.
I Edens trädgård ser vi hur ormen bedrog Eva. Han kör på samma strategi idag. 1 Mos 3:1-5
1/ Skulle då Gud sagt (Gud ljuger)
2/ Ni skall inte dö (Ingen synd eller dom)
3/ Ni skall få kunskap och bli som gud (Identitet)
Universalismen har en frågeställning som jag vet att många bär på idag.
Hur kan en kärleksfull Gud sända människor till ett evigt helvete. För det första då skulle deras Gud inte heller ha ett träd i trädgården som ens riskerade något sådant. Men det ändrar inte fakta enligt bibeln: Gud är kärleksfull, och helvetet är evigt.
Problemet är att de börjar med en fråga istället för att grunda tankesättet på vad bibeln säger. Frågan: “Vad tycker jag är rimligt att tro om Gud?” Det är en förutfattad mening framsprungen ifrån vår egen fallna natur! En väg som byggs på en sådan fallen natur leder naturligtvis till ett fel mål. Och synd på Grekiska är Hamartia: Att missa målet!
Förstår ni var detta leder vidare för så blir ju nästa slutsats den: Då kan ju inte en kärleksfull Gud mena vad bibeln menar med synden och dess konsekvens som är döden heller. Ser du vart den här vägen startar? Skulle då Gud ha sagt! Fortsätter vi resonemanget så blir naturligtvis svaret: Det finns ingen synd och ingalunda skall ni dö (Dömas)
Den här lögnen öppnar upp oss för ormens tredje lögn; Ni skall bli som Gud! Vänta nu när vi är framme vid tredje steget har alltså följande skett.
(1) Du har kallat Gud för lögnare
(2) Du har förklarat dig själv rättfärdig
(3) Nu är du i dina egna ögon något som du inte är (Bedragen och Laglös)
Så här tänker i stort sett alla som blir bedragna men det förklarar universalismen väldigt bra. Paulus säger själv om den här vägens bedrägeri: Gal 6:3 Ty den som tror sig vara något, fast han ingenting är, han bedrar sig själv. (Punkt 3)
Då skall vi se på vad sanningen verkligen betyder och hur underbar den är. Sanningen (Aletheia) betyder uppenbarad realitet (Ef 5:14 = Ljus) Jämför nu de 2 första punkterna med Sanningen.
1/ Uppenbarelsen av vem Gud är. (Allsmäktig och Ljus)
2/ Uppenbarelsen av vem jag är. (Syndare frälst av Nåd)
Punkt 3 handlade ju om att bli fångad och bedragen i en annan identitet. Sanningen gör dig fri från detta falska synsätt och får dig bli den Gud skapat dig till att vara. Detta kommer att uppenbara Nåden och Kärleken för dig. Du kommer att få ljus och förstå att Gud ville från början ha en relation med dig för just den person han skapat dig till att vara. Det är den sanning som skall göra dig fri allt annat kommer leda till slaveri.
Rom 3:4 Nej, aldrig! Låt det stå fast att Gud är sann och varje människa en lögnare. Det står ju skrivet: För att du skall få rätt i dina ord och vinna, när man går till rätta med dig.
Utan sanningen kan vi omöjligt uppleva Guds Kärlek (Agape) så när Jesus säger att kärleken (Agape) skall kallna beror det på att den troende börjar förkasta Sanningen. Och att förkasta sanningen får oss att anamma en falsk identitet och den bedrar oss.
Om vi förkastar sanningen så får vi lögn det är bibeln solklar. Men eftersom lögnen är motsats till sanningen innebär den:
1/ Felaktig bild av Gud
2/ Felaktig bild av mig själv
Hur mystik påverkar medvetandet och därmed formar oss efter denna världens tankesätt (Rom 12:1-2) Denna tidsålders gud
- Transcendens av det vardagliga Mystikens praktik – såsom kontemplation, meditation eller bön – syftar ofta till att överskrida det rationella tänkandet och det vardagliga jaget. Det kan leda till upplevelser av enhet, tidlöshet eller ett “själv” som är upplöst i något större.
- Fördjupad närvaro Många mystiker beskriver ett tillstånd av intensiv närvaro, där varje ögonblick upplevs som heligt eller genomlyst av en djupare verklighet.
- Förändrad perception Sinnesintryck kan upplevas annorlunda – mer levande, mer symboliska, eller som uttryck för en djupare sanning. Det kan också innebära att man upplever visioner, ljusfenomen eller inre röster.
- Kognitiv omstrukturering Mystik kan leda till en omvärdering av vad som är verkligt, sant eller viktigt. Det förändrade medvetandet innebär ofta en ny förståelse av Gud, världen och självet.
- Emotionell transformation Många mystiker vittnar om en djupgående känsla av frid, kärlek eller förundran – ibland även skräck inför det heliga – som förändrar deras sätt att relatera till livet.
- Exempel från kristen tradition
- Meister Eckhart talar om att “bli tom” för att Gud ska kunna verka i själen – ett tillstånd där det egna jaget försvinner.
- Teresa av Ávila beskriver extatiska tillstånd där själen “förlorar sig själv” i Gud.
- Johannes av Korset talar om “den dunkla natten” som en väg till en ny sorts medvetande, där Gud upplevs bortom känsla och tanke.

Janne Ohlin – Göteborg